Giresun Üniversitesi Öğrencileri Paylaşım Alanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Öğrencileri Paylaşım Alanı

Daha iyi bir Giresun Üniversitesi için...

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  Kayıt OlKayıt Ol  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yapGiriş yap  

Bilgisayarın Zararları

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Bilgisayarın Zararları Empty
MesajKonu: Bilgisayarın Zararları   Bilgisayarın Zararları EmptyPtsi Tem. 16, 2007 2:10 am

Bilgisayarın o kadar çok faydaları varki saymakla bitmez. Ben farklı bir şekilde zararlarından bahsetmek istiyorum... Nüfusunun büyük bir kısmı bil gisayra kullanan japonya da 40 yaş altı nüfus el yazısını unutmaya başlamıştır...

Bilgisayar Japon el yazısını yok etti......
Japonya'da yapılan bir araştırmada, 35-40 yaşlarındaki Japonların yüzde 90'ının bilgisayar kullanma alışkanlıkları nedeniyle el yazısıyla yazarken kullandıkları ''Kanji'' adı verilen karakterleri unutmaya başladıkları ortaya çıktı.
12 Aralık 2006 12:13

Kanji Öğretme Derneğinin araştırmasında, 35-40 yaşlarındaki 400 kişinin yazma alışkanlıklarının incelendiği ve bu kişilerin yüzde 93'ünün ''son yıllarda eskisi kadar el yazısıyla yazma fırsatı bulamadığı'' ve yüzde 85'inin yazma kabiliyetinin azaldığı tespit edildi.

Uzmanlar, bu karakterlerin yazımının unutulmaya başlamasını, insanların daha seyrek olarak kalemle yazmaya, bilgisayar ve cep telefonunun giderek daha yoğun olarak kullanılmasına bağlıyor.

Simgelerin farklı anlamlara gelmesi nedeniyle Kanji karakterlerini okumanın yazmaktan daha kolay olduğu belirtiliyor. Japonca yazmanın ne kadar zor olduğunu anlatmak için bir Japon profesör şu örneği veriyor: ''Size bir kedi fotoğrafı gösterildiğinde ve bu hayvanın ne olduğu sorulduğunda, hiç şüpheniz olmadan hangi hayvan olduğunu söylersiniz. Ama o hayvanın resmini çizmeniz istendiğinde yapabileceğiniz kesin değildir.'' Kanji alfabesinde on binlerce simge bulunuyor. Bunların 1945'i resmi olarak kullanılıyor ve devlet okullarında öğretiliyor.

Bilgisayarın Zararları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-